207 rocznica powstania Instytutu Głuchoniemych – relacja z części oficjalnej
Najpierw apel – było poważnie i uroczyście.
· Pierwszaki ze szkoły podstawowej były pasowane przez panią dyrektor na uczniów.
· Uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej ślubowali dobrze wypełniać swoje obowiązki.
· Uczniowie klas pierwszych technikum, szkoły branżowej i szkoły przysposabiającej do pracy dostali szkolne tarcze.
W Instytucie jest tak wielu uczniów, że niestety aula w naszej tymczasowej siedzibie na Zakroczymskiej nie mieści nas wszystkich. W czasie apelu część uczniów i nauczycieli uczestniczyła w naszym „instytuckim” kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży we mszy świętej.
Następnie – tym razem już wszyscy wychowankowie Instytutu – od przedszkolaków po maturzystów – spotkali się przed Instytutem Głuchoniemych na Placu Trzech Krzyży.
Poczet sztandarowy Instytutu z delegacją uczniów i nauczycieli złożył kwiaty pod pomnikiem założyciela
Instytutu księdza Jakuba Falkowskiego. Odczytany został też list absolwenta Instytutu, który przypominał o długoletniej tradycji kultury głuchych, tak mocno związanej z tym miejscem.
Potem wszyscy zebrali się na szkolnym dziedzińcu. Ci najbardziej tęskniący za szkołą na placu Trzech Krzyży
weszli do środka, aby przypomnieć sobie spędzone tu lata. Gdy wrócimy tu po remoncie, szkolne korytarze i sale będą wyglądać już całkiem inaczej.
Tymczasem reporterzy z telewizji TVP 3 robili wywiad z wybranymi nauczycielami i uczniami. Rozmowę o Instytucie można obejrzeć w programie „Dobrego dnia”, od czwartej minuty (dokładnie 04:30).
Następnie na dziedzińcu przemawiała pani dyrektor. Krótko przypomniała starszym i zapoznała młodszych z postacią Jakuba Falkowskiego i historią Instytutu.
Po wspólnym odśpiewaniu i zamiganiu „Sto lat…” ups, pomyłka „Trzysta lat, trzysta lat niech żyje instytut nam…” wszyscy częstowali się urodzinowym tortem IG.
A potem zaczęła się druga część święta szkoły.
Relacja z części nieoficjalnej, czyli jak bawiliśmy się na 207 urodzinach Instytutu, już wkrótce