75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – 1 sierpnia 2019

Na zdjęciu wiązanka, złożona w imieniu Pana Mateusza Morawieckiego -Prezesa Rady Ministrów RP pod pomnikiem Głuchych Żołnierzy AK – powstańców i wychowanków Instytutu Głuchoniemych. 

Powstanie Warszawskie E1565023321425 169x300

1 sierpnia 2019 r o godzinie 9.30 grupa uczniów, nauczycieli, harcerzy i absolwentów – wychowanków Instytutu Głuchoniemych uczciła 75 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Były sztandary: batalionu AK, Miłosz, plutonu głuchych powstańców i harcerski.  Złożyliśmy wiązanki biało-czerwonych kwiatów pod  pomnikami, które znajdują się na dziedzińcu Instytutu Głuchoniemych. Pod pomnikiem żołnierzy plutonu AK – głuchych powstańców i wychowanków  naszej szkoły, pod pomnikiem druhny Wandy Tazbir, żołnierza AK i wielkiego przyjaciela Głuchych. Kwiaty zostały złożone pod pomnikiem ks. Jakuba Falkowskiego, pierwszego nauczyciela i  założyciela naszej szkoły, który stoi w ulicy od strony placu Trzech Krzyży. Wiązankę złożyliśmy też pod tablicą ofiar II wojny światowej, która znajduje się w holu Instytutu.

Po uroczystości na pl. Trzech Krzyży. wszyscy przeszliśmy pod pomnik żołnierzy batalionu AK Miłosz, który znajduje się na skwerze imienia batalionu, tuż obok budynku dawnej YMCA. Zgromadziła się tu niewielka grupa osób rodzinnie związanych z powstańcami z batalionu AK Miłosz. Wśród nas było już tylko dwóch żołnierzy powstańców, którzy walczyli na terenie Instytutu, wokół budynku YMCA i dzisiejszego hotelu Warsaw Sheraton. Coraz mniej bohaterów czasu wojny  przychodzi na te spotkania 1 sierpnia. Czas jest nieubłagany. Minęło już 75 lat od tych pamiętnych dni. Chwila skupienia, krótkie wspomnienie walk powstańczych, cicha modlitwa i zaduma nad tymi, którzy zginęli, nad tymi, którzy zmarli po wojnie i tymi, którzy odeszli na wieczna wartę w ostatnim roku. Wspomnienie o grobach, które w 1944r. były wokół nas stojących na skwerze. Przedstawiciele Instytutu złożyli wiązankę biało czerwonych kwiatów pod powstańczym pomnikiem.

Tego dnia doświadczyliśmy miłej niespodzianki. W imieniu Pana Mateusza Morawieckiego – Prezesa Rady Ministrów RP, przedstawiciel kancelarii premiera złożył wiązankę biało czerwonych kwiatów. Złożona została w ciszy, bez zapowiedzi, bez medialnego szumu, zbiegowiska, co wymownie świadczy o wielkim szacunku dla głuchych żołnierzy AK, powstańcach i wychowankach Instytutu Głuchoniemych. To jest też hołd dla nauczycieli tamtych czasów. Bardzo dziękujemy. Nasi byli wychowankowie, swoją walką w pełni zasłużyli na wieczną pamięć. Są naszymi bohaterami, którzy swoje młodzieńcze, a niekiedy i dziecięce lata szkolne w latach 1939-45 poświęcili Instytutowi Głuchoniemych, Warszawie i Polsce.

Chwała bohaterom!  

 

Accessibility