Comenius 2014 – warsztaty kulinarne w Turcji

 

  Jak przygotować owoce morza: krewetki, kalmary, ośmiornice? Jak duża musi być patelnia, żeby powstała paella dla ponad 100 osób ? Jak wygląda życie osób niesłyszących w Hiszpanii?

     Uczniowie klas Technikum Gastronomicznego z Instytutu Głuchoniemych wyjechali na warsztaty kucharskie do miasta Malaga w Hiszpanii w dniach 4-8 marca 2014 roku, żeby się tego dowiedzieć. Wyjazd był możliwy dzięki projektowi Comenius „Smaczna Europa”.

Już po zakwaterowaniu w hotelu okazało się, że w telewizji hiszpańskiej jest kanał z wiadomościami tłumaczony na hiszpański język migowy, i z napisami, dostępny 24 godziny na dobę.

     5 marca, w środę, zwiedziliśmy szkołę integracyjną, pracownie oraz profesjonalną kuchnię, restaurację i bar przy szkole, która oferuje naukę 30 zawodów, również dla osób niesłyszących. Uczniowie mogą się uczyć m.in. mechaniki samochodowej czy elektroniki. Szkoła kształci też tłumaczy hiszpańskiego języka migowego. Uczniowie tej szkoły przygotowali dla nas różne zabawne zadania jak jazda na hulajnodze czy rozpoznawanie produktów z zamkniętymi oczami po zapachu i smaku. Tańczyliśmy na scenie i graliśmy na perkusji.

     W czwartek, 6 marca, każda z grup przygotowała swoje narodowe potrawy na warsztatach kulinarnych, a potem próbowaliśmy tych smakołyków, m.in. hiszpańskiej paelli, podziwiając tancerkę flamenco. W barku uczyliśmy się jak przygotować kolorowe, bezalkoholowe napoje.

W piątek, 7 marca, świętowaliśmy w szkole Dzień Kobiet. Dowiedzieliśmy się o działalności hiszpańskiej organizacji dla głucho-niewidomych kobiet, o codziennym życiu osób głucho-niewidomych, a po wykładzie przeszliśmy do sali teatralnej, gdzie uczniowie aktorzy wystawili musical zatytułowany „Abroad” („Za granicą”). Spektakl był tłumaczony na hiszpański język migowy, a gdy na scenie dwu aktorów śpiewało piosenkę, to była ona tłumaczona przez 2 tłumaczy. W Maladze urodził się sławny malarz Pablo Picasso, dlatego powstało tam muzeum jemu poświęcone, pełne jego bezcennych obrazów, które mogliśmy zobaczyć. W piątek wieczorem zostaliśmy zaproszeni do Klubu Głuchych w Maladze. Zaprowadzili nas tam nowi znajomi, uczniowie szkoły. Dowiedzieliśmy się o historii i osiągnięciach klubu.

 

Accessibility