Festiwal Kultury Bez Barier i COOLturalny Festiwal Głuchych

Jak co roku młodzież z liceum i technikum brała udział w różnych wydarzeniach Festiwalu Kultury Bez Barier.

Wyjścia były w czasie lekcji polskiego, wiedzy o kulturze, a także po lekcjach i w weekendy. – Cieszy fakt, że uczniowie chcą obcować z kulturą i twórczą zabawą także w swoim wolnym czasie!

W sobotę 28.09.2019 uczennice 2LO i 4TA brały udział w “COOL kreatywne pisanie z Loesje”.  Warsztaty “Loesje” pobudzają twórcze myślenie, zachęcają do zabawy schematami językowymi. Teraz okładki zeszytów i drzwi od sali do języka polskiego ( i nie tylko …) obklejone są fajnymi hasłami 🙂

Po “Loesje” do następnego wydarzenia było tylko pół godziny. Zamówiona taksówka spóźniała się, ale na szczęście do teatru w Mazowieckim Instytucie Kultury udało się zdążyć. Spektakl “Boże mój” głuche uczennice mogły oglądać, albo czytając napisy, albo patrząc na tłumacza PJM. Jak kto woli – pełna dostępność! A przedstawienie było naprawdę ciekawe. Rzecz dzieje się w gabinecie psychoterapeutki. Nie zgadniecie, kto do niej przychodzi…. My to wiemy, ale nie powiemy-  trzeba było samemu zobaczyć! Po spektaklu odbyło się spotkanie z aktorami tłumaczone na język migowy.

Następnego dnia – w niedzielę 20.09.2019. uczniowie z klasy 1TB brali udział w grze miejskiej COOL gra miejska „Język polski w 3D”. W grze brały odział 4 drużyny. Wszyscy inni byli dorośli- tylko zespół z Instytutu nie – uczniowie mają 14 lat. Nie załamaliśmy się-  wykonywaliśmy różne zadania, które sprawdzały naszą znajomość języka, myślenie, pomysłowość, pamięć … i wytrzymałość, bo dotarcie do11 stanowisk z zadaniami zajęło wszystkim ponad 3 godziny. Uff… ale udało się. Nasza grupa – którą przed startem nazwaliśmy “Mistrzowie z Instytutu”- potwierdziła, że jesteśmy mistrzami. WYGRALIŚMY!!!

We wtorek 08.10.2019 klasy 2LO, 1TB, 4TA zwiedzały budynek Telewizji Polskiej. Uczniowie byli w studiach telewizyjnych, pomieszczeniach reżyserskich. Siedzieli na kanapach programu  “Szansy na sukces”,i“Pytanie na śniadanie”. W tym ostanim, sprawdzali nawet, co dziennikarze prowadzący program trzymają w lodówce.

W kolejnym dniu klasy 2 LO i 4 TS poszły na wystawę „Nigdy więcej. Sztuka przeciwko wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku”, która została otwarta z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Uczniowie nie tylko zobaczyli, jak artyści sprzeciwiali się przemocy za pomocą sztuki. Na warsztatach z niesłyszącym przewodnikiem – edukatorem rozmawiali, dyskutowali , że wojny wciąż toczą się na świecie. Jak przeciwstawić się przemocy? Czy można do tego wykorzystać sztukę? Dyskusja była gorąca i ciekawa. Trwała tak długo, że aż przyszedł pan pracujący w muzeum, przeprosił wszystkich i oznajmił, że trzeba już wychodzić.

W swoim wolnym czasie – już bez pani nauczycielki- część młodzieży wybrała się

– na filmy “Jak Bóg da” i „I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże!” ze słowem wstępnym wprowadzającym w tematykę poruszaną w filmach;

–  na spotkanie z YouTuberką Billie Sparrow, która w 2018 roku wydała zbiór poezji „Arkusz poetycki”, a swoje filmy tworzy z myślą o dostępności dla osób niesłyszących. 

Spotkania z kulturą nie kończą się… Część uczniów z klasy 2 LO już w najbliższy piątek zaczyna udział w spotkaniach “Paszport do sztuki”. Mamy nadzieję, ze będzie tak samo ciekawie, jak w czasie Festiwalu.

Teksty i zdjęcia: Agnieszka Bednarska

 

Accessibility