I Międzynarodowy Mityng Pływacki Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej
W dniach 20 – 22 kwietnia odbył się I Międzynarodowy Mityng Pływacki Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej organizowany przez Warszawski Klub Sportowy Młodzieży Niesłyszącej IG-WARSZAWA, przy pomocy Polskiego Związku Sportu Niesłyszących i dofinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Instytut Głuchoniemych w Warszawie, który gościł wszystkich sportowców na placu Trzech Krzyży. Nagrody – puchary za najlepsze wyniki w klasyfikacji medalowej ufundowało Biuro Sportu i Rekreacji Miasta Stołecznego Warszawy. Zawody pływackie odbyły się na pływalni Dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Prawy Brzeg” przy ul. Jagiellońskiej 7 w Warszawie, które otworzył prezes WKSMN IG-WARSZAWA – Tomasz Wardziak, w obecności prezesa Polskiego Związku Sportu Niesłyszących – Jarosława Jańca.
Mityng miał na celu upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży niesłyszącej, integracji środowiska na szczeblu krajowym i międzynarodowym, kształtowanie wśród najmłodszych pływaków prozdrowotnej i sportowej postawy oraz zachęcanie do prowadzenia aktywnego trybu życia.
W Instytucie Głuchoniemych gościliśmy najlepszych pływaków z 8 klubów sportowych. Przyjechali do nas zawodnicy z dwóch klubów białoruskich GOMEL i MIŃSK, z Ukrainy Shance Kijów, a polskie barwy reprezentowały kluby: ŁKSG ŁODŹ, MIG GLIWICE, MAZOWSZE WARSZAWA, SPARTAN LUBLIN oraz gospodarz zawodów WKSMN IG-WARSZAWA. Drużynę IG reprezentowali: L.Jarzewicz, K.Jarzewicz, D.Garman, M.Garman, J.Grzelak, P.Grzelak, D.Anders, A.Wardziak, D.Stangret, A.Korczyńska, P.Prusik, A.Szot, N.Irek, J.Chmielewska, E.Złotkowski, J.Gajowniczek, W.Wojciechowski.
W zawodach udział wzięło 83 zawodników.
Uczestnicy byli podzieleni na 4 kategorie wiekowe:
- Kategoria A: 2009 rocznik i młodsi
- Kategoria B: 2008-2006
- Kategoria C: 2005-2003
- Kategoria D: 2002-2000
Każdy zawodnik mógł wystartować w dwóch blokach startowych w trzech konkurencjach w każdym bloku oraz w sztafecie. Najmłodsi rywalizowali w konkurencjach: 25m stylem dowolnym i 25m stylem grzbietowym oraz w sztafecie 4x25m stylem dowolnym. Odważni, mali zawodnicy próbowali z swoich sił również w konkurencjach 50m. Było to dla nich niesamowite doświadczenie, czerpali mnóstwo radości i satysfakcji ze zdobywanych medali i uzyskanych wyników sportowych.
W trakcie imprezy można było spotkać się i porozmawiać z ubiegłorocznymi medalistami 23 Letnich Światowych Igrzysk Głuchych Samsun 2017 w Turcji. Odwiedzili nas i podzielili się swoimi doświadczeniami: Artur Pióro, Konrad Powroźnik, Julia Chmielewska, Jakub Kramarczyk. Gościliśmy też białoruską medalistkę olimpijską – Natalię Deevę z Mińska. Najmłodsi otrzymali autografy i robili pamiątkowe zdjęcia z bohaterami Igrzysk. Olimpijczycy udzielili też krótkich wywiadów, które można będzie obejrzeć w filmiku z zawodów na naszej stronie internetowej: www.instytut-gluchoniemych.waw.pl w późniejszym terminie.
Organizatorzy wręczyli medale i dyplomy w każdej kategorii wiekowej oraz indywidualne nagrody dla najlepszej zawodniczki i najlepszego zawodnika. O zwycięstwie zadecydowała suma punktów FINA za 4 najlepsze starty. Te prestiżowe wyróżnienia – statuetki otrzymały między innymi zawodniczki IG WARSZAWA: Laura Jarzewicz (Kat.A), Klaudia Jarzewicz (kat.B) oraz Julia Chmielewska (kat.D).
Jednocześnie miło jest nam poinformować, że trzy reprezentantki naszego kraju ustanowiły na tych zawodach aż 17 rekordów Polski. Tego osiągnięcia dokonały:
- Julia Chmielewska IG-WARSZAWA – 14 rekordów
- Julia Dragan Spartan Lublin – 2 rekordy
- Nina Bęben – Spartan Lublin – 1 rekord.
Klasyfikację medalową wygrał klub Spartan Lublin, przed Mińskim klubem i DYSSHI Shance z Kijowa. Nasi reprezentanci zajęli 4 miejsce, zdobywając łącznie 35 medali ( 19 złotych, 8 srebrnych i 8 brązowych). Impreza była bardzo udana, przebiegała w miłej i przyjemnej atmosferze. Wszyscy uczestnicy wyrazili chęć udziału w przyszłorocznych zawodach.
Serdecznie zapraszamy 😉