Inicjatywa obywatelska

 

Niesłyszący uczniowie z warszawskich szkół średnich nagrali film o europejskiej inicjatywie obywatelskiej. Sprawdzali, czy z pomocą obowiązującego od 1 kwietnia 2012 roku unijnego przepisu (prawa) uda się znieść maturę lub podwyższyć rentę?

Projekt został zrealizowany podczas warsztatów towarzyszących konkursowi „Magiczna Europa”, organizowanego przez europosła Rafała Trzaskowskiego i Fundację Widzialni dla młodzieży z dysfunkcjami sensorycznymi. Od początku tygodnia dostępny jest na You Tubie.

– Warsztaty filmowe to dla naszych uczniów praktyczna lekcja z wiedzy o UE – mówi Renata Deredas, nauczyciel z Instytutu Głuchoniemych w Warszawie, która wystąpiła w filmie . – W ramach „Magicznej Europy” nasi uczniowie pisali już petycję w sprawie napisów dla niesłyszących do Parlamentu Europejskiego i zwiedzali stolicę UE. Po raz trzeci biorą też udział w konkursie fotograficznym.
Film pokazuje, czym jest petycja obywatelska i w jaki sposób wpływa na funkcjonowanie Unii Europejskiej. Odpowiada na pytania: czym jest Europejska Inicjatywa Obywatelska? Jak działa? W czym może pomóc? Film został nagrany w języku migowym i opatrzony napisami.
– Do tej pory tylko urzędnicy z Komisji Europejskiej decydowali o tym, czym ma się zajmować Unia Europejska. Dzięki Inicjatywie to obywatele UE mogą zwracać uwagę urzędnikom i politykom na konieczne działania. Na tym polega cała rewolucja, że teraz wszyscy mamy wpływ na codzienne funkcjonowanie Unii – mówi europoseł Rafał Trzaskowski, inicjator projektu „Magiczna Europa”, w ramach którego powstał film.

W filmie wystąpili uczniowie z Instytutu Głuchoniemych i OSWG im.J.Siestrzyńskiego: Izabela Brzozowska, Adam Gerasik, Łukasz Głogowski, Daniel Grygoruk, Maria Koźbiel, Anna Kryszczak, Marlena Kur, Michał Talarek, Artur Werbel.

„Magiczna Europa” to wakacyjny konkurs fotograficzno-dziennikarski dla młodzieży głuchej, niedosłyszącej, niewidomej, niedowidzącej i głuchoniewidomej uczącej się w aglomeracji warszawskiej. Aktualnie trwa III edycja konkursu. Organizatorzy czekają na prace do 10 października. Laureaci, zostaną wyłonieni w głosowaniu internetowym. Najlepsi pojadą do Brukseli.

Więcej o konkursie Magiczna Europa:

 

Obejrzyj film o Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej:

Accessibility