Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Jak zapewnić dziecku aparaty słuchowe?

Niemal wszystkie noworodki w Polsce, jeszcze na oddziale położniczym w drugiej dobie życia przechodzą przesiewowe badania słuchu. Prawidłowy wynik badania oznaczany jest niebieską naklejką w Książeczce Zdrowia Dziecka. Naklejka w kolorze żółtym oznacza potrzebę wykonania dokładnej diagnostyki słuchu w dziecięcej poradni audiologicznej.

 

Kiedy lekarz audiolog potwierdzi występowanie wady słuchu i stwierdzi potrzebę korzystania przez dziecko z aparatów słuchowych, wypisuje „zlecenie” na zakup aparatów dla dziecka oraz na wykonanie indywidualnych wkładek usznych.

 

Od stycznia 2020 r. na zleceniu lekarz zaznacza uprawnienia pacjenta do skorzystania z dofinansowania NFZ na aparaty i wkładki. (Wcześniej rodzic sam musiał odbierać poświadczenie z NFZ).

 

Z wystawionym zleceniem lekarskim i dzieckiem rodzice zgłaszają się do punktu sprzedaży aparatów słuchowych. Ważne, aby znaleźć punkt z doświadczeniem w dobieraniu aparatów dzieciom. Protetyk dobiera dziecku aparaty najbardziej odpowiednie do występującej wady słuchu. Ceny aparatów są bardzo zróżnicowane.

 

Dofinansowanie do 1 sztuki aparatu słuchowego dla dzieci z NFZ wynosi obecnie 2000 zł.

dziecko z misiem

Dzieciom przysługuje prawo uzyskania tego dofinansowania 1x na 3 lata.

Dofinansowanie NFZ do wykonania 1 sztuki wkładki usznej do aparatu słuchowego wynosi 60 zł.Ponieważ ucho dziecka rośnie, wkładki uszne należy często wymieniać na nowe. Dofinansowanie z NFZ przysługuje zawsze, gdy lekarz wypisze zlecenie na nowe wkładki, bez ograniczeń czasowych.

 

Rodzice dzieci, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, mogą także się starać o dofinansowanie w:

Mieszkańcy Warszawy- Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie ul. Gen. Andersa 5, 00-147 Warszawa

Pozostali – Ośrodki Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania

 

Dofinansowanie do aparatu słuchowego przyznawane przez WCPR wynosi obecnie także do 2000 zł.

dziecko z aparatem słuchowym

 

Punkty sprzedaży aparatów słuchowych na wybrane przez Państwa aparaty wystawiają fakturę „pro forma”, do złożenia w WCPR wraz z wnioskiem o dofinansowanie. Wtedy kwota dofinansowania jest przelewana wprost do sprzedawcy aparatów.

 

Mogą też Państwo sami zapłacić i odebrać aparaty, a następnie otrzymać na własne konto bankowe wpłatę przyznanej kwoty dofinansowania z WCPR.

 

Zakupione aparaty wymagają indywidualnego ustawienia do wady słuchu dziecka. Należy ciągle obserwować reakcje słuchowe malucha w aparatach, by w razie potrzeby poprawić ustawienie aparatów.

 

Gdy aparaty słuchowe nie dają wystarczających korzyści, aby umożliwić dziecku właściwy rozwój mowy, należy przeprowadzić diagnozę dziecka w kierunku możliwości wszczepienia implantów słuchowych.

dziecko z aparatem słuchowym

Autor tekstu i zdjęć: M.Siedlecka

 

Accessibility