Narodowe czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego
W sobotę 2 września 2017r. w Instytucie Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego, tak jak w wielu innych miejscach w Polsce, odbyło się narodowe czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.
Na placu Trzech Krzyży było ono podwójnie wyjątkowe. Fragment dramatu czytała Para Prezydencka: Pan prezydent Andrzej Duda i Pani Prezydentowa Agata Kornhauser – Duda. Kolejne fragmenty wielkiego dzieła polskiej literatury czytali absolwenci Instytutu – głusi nauczyciele i studenci, oraz uczniowie liceum, technikum, szkoły zawodowej i szkoły podstawowej w Instytucie. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego czytali w dwóch językach: w języku polskim z tłumaczeniem na Polski Język Migowy i w Polskim Języku Migowym, a w tle odczytany został oryginalny tekst dramatu.
Wspólnie z Parą prezydencką czytaliśmy wielki polski dramat nie tylko dla osób zgromadzonych w auli i nie tylko dla publiczności zgromadzonej na dziedzińcu, gdzie ustawiony został duży telebim. Dzięki kamerom, kanałom telewizyjnym, internetowi fragmenty „Wesela” czytaliśmy dla widzów w całej Polsce, w Europie i na świecie. Kiedy na zakończenie Pan prezydent w swoim przemówieniu wspominał o patronie i założycielu Instytutu, postaci wybitnej i bardzo ważnej dla społeczności Głuchych, a Pani prezydentowa w Polskim Języku Migowym podziękowała wszystkim za wspólne czytanie, w auli i na dziedzińcu rozległy się olbrzymie brawa.
Na dziedzińcu Para prezydencka powitana została oklaskami i lasem uniesionych rąk. Przed Instytutem miało miejsce krótkie spotkanie z wszystkimi, którzy nie zmieścili się w auli. Po wspólnych, pamiątkowych zdjęciach Pan prezydent z małżonką złożyli wiązankę kwiatów przed pomnikiem księdza Jakuba Falkowskiego. Pomnik ten stoi w linii ulicy od strony placu Trzech Krzyży. Jest on dziełem dwóch artystów rzeźbiarzy i przyjaciół – Głuchego i słyszącego – Mieczysława Syposza i Ryszarda Stryjeckiego. Przy pomniku wartę honorową pełnili najmłodsi harcerze Instytutu Głuchoniemych. W sobotę 2 września minęła 169 rocznica śmierci ks. Franciszka Jakuba Falkowskiego, który zmarł w 1848r.