Polsko – Niemiecko – Francuska Wymiana Młodzieży – Warszawa 2018

 

PNWM

 

Od 7 do 14 kwietnia 2018 roku gościliśmy młodzież z opiekunami z niemieckiej szkoły Margarethe-von-Witzleben-Schule w Berlinie, francuskiego Institut de Jeunes Sourds w Paryżu oraz tłumaczy i animatorów z Centre Français de Berlin oraz stowarzyszenia Peuple et Culture. Był to trzeci, ostatni etap projektu Polsko – Niemiecko – Francuskiej Wymiany Młodzieży.

Etap pierwszy odbył się w listopadzie 2017r. w Berlinie, a etap drugi w lutym 2018r. w Paryżu.

Polska część projektu została dofinansowana przez Instytut Głuchoniemych oraz Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.

W Warszawie mieliśmy ze sobą najlepszy kontakt. Wyrazy i zwroty języka francuskiego i niemieckiego poznawaliśmy podczas animacji językowych. Dzięki projektowi zdobyliśmy nowe doświadczenie oraz poznaliśmy lepiej ISL. W trakcie projektu była bardzo dobra atmosfera, wspaniali tłumacze, ciekawe animacje kulturalne, interesujące warsztaty gastronomiczne, fotograficzne, filmowe i plastyczne oraz emocjonujące rozgrywki sportowe.

Jako gospodarze staraliśmy się pokazać naszym gościom ciekawe miejsca w Warszawie. Byliśmy w Zamku Królewskim, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na tarasie widokowym PKiN. Zapewniliśmy dużo atrakcji, aby niemieckim i francuskim kolegom oraz ich opiekunom nasza szkoła i Warszawa bardzo się spodobały.

My jako warszawiacy czuliśmy, że najlepszy projekt odbył się w stolicy Polski.

W piątek, 14 kwietnia było nam smutno, że to ostatnie godziny naszego projektu i ostatnie spotkanie w tym gronie. W ostatniej chwili dowiedzieliśmy sie, że wygraliśmy konkurs Young Europeans Award 2018 “Trzy kraje, sześć języków, jeden projekt: Trójkąt Weimarski na scenie”. Nagrodą w konkursie jest m.in.: 5-dniowy pobyt w Warszawie dla naszych kolegów z Francji i Niemiec.

Wszyscy cieszymy się z sukcesu i możliwości ponownego spotkania.

 

Accessibility