PROJEKT ERASMUS +
„DEAF STUDENTS AND THE INCLUSIVE CHALLENGES IN EUROPE“

 

W latách 2014-2017 Instytut Głuchoniemych brał udział w projekcie ERASMUS+ „Głusi uczniowie i wyzwania integracji w Europie “, w którym współpracował ze szkołami w Holandii, Hiszpanii, Włoszech i Turcji. Projekt miał na celu wyjście na przeciw wyzwaniom edukacji uczniów niesłyszących na etapie szkół średnich, w różnych systemach edukacyjnych. Opracowane dokumenty zawierają metody i wskazówki, które mają umożliwić w przyszłości pełną integrację w społeczeństwie i życiu zawodowym.

W projekcie brała aktywny udział młodzież z liceum i technikum Instytutu Głuchoniemych.

Podczas projektu uczniowie wyjechali do Holandii i Włoch, gdzie poznali rówieśników z innych szkół, ich życie i kulturę. Brali udział w wielu warsztatach i zwiedzili mnóstwo ciekawych miejsc. Nasza młodzież miała również okazję do przygotowania i prowadzenia wizyty gości w naszym kraju.

W ramach działań lokalnych odbyliśmy 30 godzin warsztatów z Międzynarodowego Języka Migowego, zorganizowaliśmy konferencję „Możliwości zawodowe uczniów z wadą słuchu po ukończeniu szkoły“, przeprowadziliśmy cykl spotkań  historycznych we współpracy z Muzeum w Łazienkach Królewskich,  założyliśmy grupę karaoke SIGN-SING i wiele więcej.

Grupa SIGN SING

W ramach projektu ERASMUS+ „Deaf matters“, uczniowie Instytutu Głuchoniemych założyli grupę karaoke SIGN-SING, zapraszając do współpracy dzieci słyszące ze szkół warszawskich.

Grupa SIGN-SING wykonuje  znane piosenki w polskim i rosyjskim języku migowym. Na nagraniach dołączone są napisy tak, aby każdy mógł śpiewać z nami, przy okazji ucząc się języków.

Naszym celem jest wspólna zabawa! Niesłyszący, słyszący, dzieci czy dorośli – wszyscy mogą śpiewać z nami…co udowodniliśmy na kilku imprezach w Instytucie.  Do tej pory wydaliśmy 2 płyty. Zapraszamy na naszą stronę facebook: https://www.facebook.com/plsignsing/?ref=bookmarks 

Dokumenty i wideo

  1. Publikacja „DEAF STUDENTS AND THE INCLUSIVE CHALLENGE IN EUROPE “

https://www.dropbox.com/s/2yvwm8l4t7liaz6/Deaf%20Students%20and%20the%20Inclusive%20Challenge%20in%20Europe.pdf?dl=0&m

  1. Wprowadzenie do publikacji w polskim języku migowym

https://www.youtube.com/watch?v=HaIWjcAGY0E&feature=youtu.be

  1. Film przygotowany przez uczniów pt „Deaf matters – My future, plans, ideas and aspirations https://www.youtube.com/watch?v=Re0s1pVmL1Y
Accessibility