WOW! ALE ZŁOM!

Czy uczniom Instytutu Głuchoniemych uda się odbudować stary 40 -letni traktor?

W końcu 2018 roku klasa III Technikum nr 28 o kierunku samochodowym przy Instytutu Głuchoniemych przy współpracy z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji w Warszawie zaangażowała się w nowy projekt mający na celu odbudowę, renowację, czyszczenie oraz odbudowę starego, zniszczonego ciągnika Ursus C-360 z 1980. Traktor ma już niemal 40 lat. Uczniowie klasy z dyrektorem Instytutu pojechali do miejscowości Sobole za Siedlcami, gdzie wybrali traktor do odbudowy. Był na chodzie, ale całkowicie zniszczony, wyeksploatowany. Zardzewiały. Wyglądał fatalnie. Wszyscy wiedzieliśmy, że będzie wymagał dużo pracy. 

Uczniowie w każdy czwartek uczestniczą podczas zajęć na warsztatach praktycznych odbywających się w PIM-ocie. Będą odbudowywać traktor. Na warsztatach pod okiem nauczycieli wykonują wszystkie konieczne czynności związane z rozebraniem traktora, oczyszczeniem wszystkich elementów, oceną jakości części, a później naprawą poszczególnych podzespołów.

Do zadań uczniów należy zarówno demontaż zniszczonych części, czyszczenie z korozji, szukaniem nowych części w internecie, na giełdach i w magazynach .

Projekt ten jest długofalowym przedsięwzięciem, a jego wynikiem końcowym ma być w pełni sprawny ciągnik, odnowiony, wyglądający jakby dopiero, co wyjechał z fabryki. W przyszłości będzie on służył w Instytucie do odśnieżania.

O wszystkich czynnościach związanych z naprawą ciągnika, o postępie prac będziemy Was informowali i dzielili się z Wami naszymi refleksjami i sukcesami w pracy. Jeżeli w tym roku uda nam się odbudować traktor w przyszłym roku będziemy szukać samochodu do odbudowy.

 

 

Accessibility