Projekt „Visual Europe” we Włoszech

 

Od 2.04.2022 r. do 9.04.2022 r. ośmioro uczniów szkół ponadpodstawowych Instytutu Głuchoniemych wraz z opiekunami wzięło udział w projekcie Erasmus+ „Visual Europe” finansowanym przez Narodową Agencję Programu Erasmus+, organizowanym przez Instytut Głuchoniemych. Uczniowie zdobyli nowe doświadczenia, poznali ciekawe miejsca, posmakowali włoskiej kuchni oraz nawiązali relacje z uczniami z Włoch i Szwecji.

Poniżej relacja jednego z uczniów:

“W sobotę 2.04.2022 r. opuściliśmy Warszawę, aby wziąć udział w projekcie Erasmus+ „Visual Europe”. Niedzielę zaczęliśmy od śniadania w hotelu, po którym rozpoczęliśmy zwiedzanie perły północnych Włoch i światowej stolicy mody – Mediolanu. Zwiedziliśmy dużo sławnych miejsc w tym Katedrę Narodzin św. Marii, z piękną panoramą roztaczającą się z kopuły. W międzyczasie zjedliśmy przepyszną, neapolitańską pizzę. Wieczorem udaliśmy się na południe – do Piacenzy, gdzie miały odbyć się warsztaty i spotkania.

W poniedziałek poszliśmy do szkoły artystycznej, aby poznać pozostałych uczestników projektu – Włochów i Szwedów. Na miejscu zostaliśmy przywitani przez panią dyrektor i nauczycieli. Kolejnym krokiem było przedstawienie się i pokazanie swojego znaku migowego. Później przyszła kolej na zorganizowanie warsztatów języka migowego, które były świetną zabawą i najlepszą częścią tego dnia. Po jakimś czasie przeszliśmy do zwiedzania szkoły, w tym sal, w których tworzy się rzeźby, projekty architektoniczne czy wydruki 3D. Potem nadszedł czas na lunch wraz z innymi uczniami. Zakończeniem poniedziałkowych warsztatów była praca w grupach, wymagająca spaceru po mieście.

We wtorek obejrzeliśmy prezentację zrobioną przez tamtejszych uczniów na temat malarstwa. Potem poszliśmy ze wszystkimi zwiedzać. Zwiedziliśmy galerię sztuki, teatr. Następnie mieliśmy spotkanie z przedstawicielem burmistrz miasta. W dalszej kolejności poszliśmy na obiad ze wszystkimi, zjedliśmy pyszny włoski makaron, w zdumiewających porcjach oraz mieliśmy możliwość rozmowy z rówieśnikami zza granicy. Zwieńczeniem dnia było zwiedzanie katedry, która bardzo nas zainteresowała, zadawaliśmy dużo pytań. Po powrocie do hotelu było podsumowanie dnia.

W środę poszliśmy do szkoły, zaczęliśmy warsztaty od pokazu malowania na żywo, z modelem. Kolejnym krokiem było pokazanie jak się rzeźbi i maluje. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy jedna grupa uczyła się jak się rzeźbi a druga jak się maluje. Kolejno przyszła kolej na lunch z innymi uczniami. Potem był powrót do szkoły i prezentacja na temat projektowania budynków 3D w aplikacji sketchup.

W czwartek pojechaliśmy do Parmy, słynącej z szynki parmeńskiej i parmezanu. Najpierw zobaczyliśmy wystawę, a potem zwiedzaliśmy artystycznego kompleks “LA PILOTTA”. Potem udaliśmy się na obiad z rówieśnikami, a następnie wybraliśmy się autokarem do labiryntu z bambusów, z którego na szczęście udało się nam wydostać. Na zakończenie, po powrocie do Piacenzy poszliśmy ze wszystkimi na… pizzę oczywiście.

W piątek 9.04.2022 r. wyjechaliśmy pociągiem z Piacenzy do Mediolanu, a stamtąd samolotem do Polski. Wszystko co dobre, szybko się kończy. Czekamy z niecierpliwością na kolejne projekty.”

 

Accessibility