Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Projekt „Visual Europe” we Włoszech

 

Od 2.04.2022 r. do 9.04.2022 r. ośmioro uczniów szkół ponadpodstawowych Instytutu Głuchoniemych wraz z opiekunami wzięło udział w projekcie Erasmus+ „Visual Europe” finansowanym przez Narodową Agencję Programu Erasmus+, organizowanym przez Instytut Głuchoniemych. Uczniowie zdobyli nowe doświadczenia, poznali ciekawe miejsca, posmakowali włoskiej kuchni oraz nawiązali relacje z uczniami z Włoch i Szwecji.

Poniżej relacja jednego z uczniów:

“W sobotę 2.04.2022 r. opuściliśmy Warszawę, aby wziąć udział w projekcie Erasmus+ „Visual Europe”. Niedzielę zaczęliśmy od śniadania w hotelu, po którym rozpoczęliśmy zwiedzanie perły północnych Włoch i światowej stolicy mody – Mediolanu. Zwiedziliśmy dużo sławnych miejsc w tym Katedrę Narodzin św. Marii, z piękną panoramą roztaczającą się z kopuły. W międzyczasie zjedliśmy przepyszną, neapolitańską pizzę. Wieczorem udaliśmy się na południe – do Piacenzy, gdzie miały odbyć się warsztaty i spotkania.

W poniedziałek poszliśmy do szkoły artystycznej, aby poznać pozostałych uczestników projektu – Włochów i Szwedów. Na miejscu zostaliśmy przywitani przez panią dyrektor i nauczycieli. Kolejnym krokiem było przedstawienie się i pokazanie swojego znaku migowego. Później przyszła kolej na zorganizowanie warsztatów języka migowego, które były świetną zabawą i najlepszą częścią tego dnia. Po jakimś czasie przeszliśmy do zwiedzania szkoły, w tym sal, w których tworzy się rzeźby, projekty architektoniczne czy wydruki 3D. Potem nadszedł czas na lunch wraz z innymi uczniami. Zakończeniem poniedziałkowych warsztatów była praca w grupach, wymagająca spaceru po mieście.

We wtorek obejrzeliśmy prezentację zrobioną przez tamtejszych uczniów na temat malarstwa. Potem poszliśmy ze wszystkimi zwiedzać. Zwiedziliśmy galerię sztuki, teatr. Następnie mieliśmy spotkanie z przedstawicielem burmistrz miasta. W dalszej kolejności poszliśmy na obiad ze wszystkimi, zjedliśmy pyszny włoski makaron, w zdumiewających porcjach oraz mieliśmy możliwość rozmowy z rówieśnikami zza granicy. Zwieńczeniem dnia było zwiedzanie katedry, która bardzo nas zainteresowała, zadawaliśmy dużo pytań. Po powrocie do hotelu było podsumowanie dnia.

W środę poszliśmy do szkoły, zaczęliśmy warsztaty od pokazu malowania na żywo, z modelem. Kolejnym krokiem było pokazanie jak się rzeźbi i maluje. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy jedna grupa uczyła się jak się rzeźbi a druga jak się maluje. Kolejno przyszła kolej na lunch z innymi uczniami. Potem był powrót do szkoły i prezentacja na temat projektowania budynków 3D w aplikacji sketchup.

W czwartek pojechaliśmy do Parmy, słynącej z szynki parmeńskiej i parmezanu. Najpierw zobaczyliśmy wystawę, a potem zwiedzaliśmy artystycznego kompleks “LA PILOTTA”. Potem udaliśmy się na obiad z rówieśnikami, a następnie wybraliśmy się autokarem do labiryntu z bambusów, z którego na szczęście udało się nam wydostać. Na zakończenie, po powrocie do Piacenzy poszliśmy ze wszystkimi na… pizzę oczywiście.

W piątek 9.04.2022 r. wyjechaliśmy pociągiem z Piacenzy do Mediolanu, a stamtąd samolotem do Polski. Wszystko co dobre, szybko się kończy. Czekamy z niecierpliwością na kolejne projekty.”

 

Accessibility