Projekty „Nie bój się chcieć” i „Marzenia się spełniają”

W roku szkolnym 2017 / 2018 uczniowie kl. IIb, IIIa i Va szkoły podstawowej wzięli udział w dwóch projektach, których koordynatorem w Instytucie była p. Grażyna Królikowska, wychowawczyni klasy IIIa.

Projekty powstały we współpracy z firmą Disney i Fundacją Kultury bez Barier.     Pierwszy projekt rozpoczął się jeszcze w czerwcu 2017r. Najpierw uczniowie wystąpili w nagraniu zaproszenia na projekcję filmu Disney’a „Zwierzogród”, a następnie wzięli udział w nagraniu teledysku w PJM do piosenki „Nie bój się chcieć”. Piosenkę z filmu „Zwierzogród” w polskiej wersji śpiewa Natalia Przybysz, która również uczestniczyła w nagraniu w PJM. Refren piosenki został przetłumaczony na kilka zagranicznych języków migowych. „Zwierzogród” to opowieść o sile marzeń i mocy przyjaźni. Z inicjatywą nagrania teledysku w PJM wystąpiła Fundacja Kultury bez Barier, a zdjęcia w różnych miejscach stolicy (m.in. na Placu Europejskim, Bulwarach Wiślanych, Parku Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik) wykonała doświadczona ekipa z wytwórni W. Disneya. Na planie panowała wesoła i przyjazna atmosfera. Była również ekipa z TVP, która przygotowała krótki reportaż
o naszym teledysku:

http://warszawa.tvp.pl/34185850/w-jezyku-migowym-wyspiewaja-caly-tekst

 

Premiera teledysku w PJM odbyła się 14 października 2017r. w kinie Elektronik. Teledysk został również pokazany podczas obchodów Jubileuszu 200-lecia Instytutu Głuchoniemych.

Drugi projekt pt.: ”Marzenia się spełniają” rozpoczął się w kwietniu 2018r. Tym razem polegał on na przetłumaczeniu na PJM piosenki „Droga mi nie straszna” z filmu Disneya pt.: „Herkules”. Warsztaty odbywały się systematycznie w Instytucie i w jego okolicach.

W niedzielę, 10 czerwca 2018r dzieci wystąpiły w Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas gali z okazji 25-lecia Disney Polska. Utwór zaśpiewał Marcin Januszkiewicz przy akompaniamencie orkiestry z Wrocławia. Występ na żywo był nowym doświadczeniem dla uczniów, ale spisali się świetnie. Występ bardzo spodobał się widowni, która nagrodziła wszystkich owacjami na stojąco i brawami w PJM.

W środę, 13 czerwca 2018r w ramach projektu zorganizowano wycieczkę do studia nagrań „Las” w Warszawie, gdzie odbyły się warsztaty. Dzieci mogły zagrać na instrumentach takich jak: kontrabas, harfa, perkusja czy puzon, poczuć ich brzmienie. Była to lekcja muzyki, którą uczniowie będą długo pamiętać.

Firma Disney zapewniła też uczniom dodatkową atrakcję – wycieczkę do Farmy Iluzji w Trojanowie. Dzieci wspaniale się bawiły w Parku Rozrywki.

Oba projekty były bardzo ciekawe . Dla wszystkich uczestników stanowiły wielkie wyzwanie a zarazem wspaniałe doświadczenie, które przyniosło dużo radości i satysfakcji. Uczniowie mogli poznać, jak wygląda praca reżysera, kamerzystów czy stylistów i poczuć się jak prawdziwe gwiazdy: mieli profesjonalnych stylistów, garderobę, fryzjerów. Udzielili również pierwszych wywiadów dla telewizji, co było ogromnym przeżyciem.

Tytuły projektów: „Nie bój się chcieć ” i „Marzenia się spełniają” najlepiej oddają ich sens i przesłanie. Zarówno Fundacja jak i firma Disney wyraziły chęć dalszej współpracy z Instytutem Głuchoniemych.

 

 

 

Accessibility