Przejścia 2019

Jeszcze nie minęły trzy tygodnie od pełnych wrażeń spotkań w czasie Festiwalu Kultury Bez Barier (czytajcie, gdzie byliśmy, co robiliśmy, co oglądaliśmy we wcześniejszej relacji), a już następne wydarzenie, w którym uczniowie liceum i technikum brali udział.

Festiwal “Przejścia” to możliwość obejrzenia najnowszych interesujących filmów w wersji dostępnej dla głuchych (specjalnie zrobione napisy) i niedosłyszących (pętla indukcyjna), niewidomych i słabowidzących (audiodyskrypcja), ale też spotkania z fascynującymi ludźmi.

W piątek wieczorem  uczniowie liceum i technikum wybrali się na film „(Nie)Znajomi”.

Ta polska wersja „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” jest już jedenastym remakiem włoskiego hitu. Damian widział wersję amerykańską, pani Agnieszka włoską, i uważamy, że ta polska jest rewelacyjna! Po filmie było równie ciekawie. Znany aktor Tomasz Kot – opowiadał o filmie, zdradzał szczegóły jak film powstawał, a potem nie uciekał przed prywatnymi „pogaduszkami”. Mamy z nim zdjęcie (sami widzicie). Wiemy, w jakim parku i kiedy często spaceruje – ale tego Wam nie powiemy:)        

W sobotę Ola wybrała film „Maiden”. Ciekawiła ją historia grupy upartych, odważnych, niezależnych dziewczyn. Stworzyły one pierwszą w historii kobiecą załogę startującą w super prestiżowych i ekstremalnie niebezpiecznych regatach. Po filmie było spotkanie z Zofią Korsak i Karoliną Cendrowską, mistrzyniami Europy juniorek w żeglarstwie.  Wierzymy, że nasze uczennice też są niezależne i uparte w dążeniu do celu!

Również w sobotę część z nas uczestniczyła w pokazie filmu “Boże ciało”. Ten film został polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Cieszymy się, że film został doceniony. Trzymamy kciuki. Po filmie odbyło się spotkanie z aktorką Elizą Rycembel. Oprócz ciekawych opowieści o świecie filmu i aktorów, padały ciekawe pytania od widzów- film nikogo nie zostawił obojętnym.

 

Jak zawsze uczniowie Instytutu, którzy chcą korzystać z kulturalnych ofert warszawskich kin, teatrów i muzeów nie musieli się martwić o kwestie finansowe. Bilety zostały kupione z funduszy Instututu. Dziękujemy!

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Bednarska

 

Accessibility