Wyróżnienie dla naszych uczniów w konkursie RÓWIEŚNICY NIEPODLEGŁEJ

Konkurs „Rówieśnicy Niepodległej” został ogłoszony przez Ośrodek KARTA w ramach projektu „Nieskończenie Niepodległa” – realizowanego dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Punktem odniesienia stała się „Polska Deklaracja Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych”. Na 30 tysiącach stron, w 1926 roku, podpisało się 5,5 miliona polskich obywateli wszystkich narodowości. Najmłodsi podpisujący „Deklarację” mieli 7 lat – urodzili się w 1918 roku – to rówieśnicy odzyskania niepodległości. Stąd tytuł konkursu, kierowanego do młodzieży.

Organizatorzy wychodzili z założenia, że każda społeczność, każda szkoła, każdy uczeń może znaleźć wśród podpisanych osób kogoś dla siebie bliskiego, ważnego lub interesującego, i przez jego/jej losy może opowiedzieć o fragmencie historii Niepodległej Polski.

Kacper Trzaskowski odnalazł listę podpisaną przez uczniów Instytutu Głuchoniemych. Wraz z  Natalią Irek i Aleksandrą Szot opisali historię jednego
z nich – Ludgarda Hendzla. W odtworzeniu historii jego życia pomógł im jego syn pan Józef Kazimierz Hendzel.

Nasi uczniowie  Natalia Irek, Aleksandra Szot i Kacper Trzaskowski otrzymali wyróżnienie za pracę pt. „Ludgard Hendzel – absolwent Instytutu Głuchoniemych w Warszawie”.

Wręczenie nagród odbyło się 9 listopada 2018, w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

 

Autor fotografii Maciej Łabudzki strona Ośrodka Karta

 

 

Accessibility