Chustonoszenie – czy to nowa moda??

Dziecko w brzuchu mamy jest przez 9 miesięcy noszone. To wtedy uczy się kołysania, słucha bicia serca mamy. Narodziny dziecka to dla niego wielki stres. Z ciepłego, bezpiecznego brzucha, przechodzi do „naszego” świata. Poza brzuchem jest głośno, zimno, niebezpiecznie. Aby pomóc dziecku w tym stresie, pomocne będą chusty.

Chusta to długi materiał, którym rodzic owija dziecko i siebie, aby mieć je cały czas przy sobie. Dzięki temu rodzic ma wolne ręce, a dziecko czuje się bezpiecznie.

Zalety chustonoszenia dla dziecka:

  • Więź między rodzicem i dzieckiem – niemowlę uczy się, że można rodzicom ufać, że są blisko, gdy dziecko ich potrzebuje. Rodzice zaś uczą się rozumieć komunikaty, które daje im dziecko;
  • Dzieci noszone w chuście mniej płaczą – gdy dziecko jest blisko rodzica, nie musi go wołać płaczem, jest spokojniejsze;
  • Dzieci noszone w chustach lepiej się rozwijają – będąc w chuście, dziecko widzi dużo więcej rzeczy. Rodzic mając dziecko bliżej więcej do niego mówi, opowiada mu o tym co jest dookoła. Dziecku łatwiej usłyszeć głos rodzica;
  • Dzieci noszone w chuście lepiej rozwijają się fizycznie – dziecko, które jest noszone nie traci czasu na płacz. Dzięki temu wykorzystuje swoją energię na wzrost i rozwój.
  • Noszenie w chuście pomaga dzieciom w czasie kolek – kolki (ból brzucha) jest spowodowany niedojrzałym układem pokarmowym. Na ten ból nie pomogą leki, a jedynie czas. W czasie chustonoszenia dziecko układa odpowiednio nogi, co może zmniejszyć ból z tym związany.
  • Dzieci noszone w chuście są ciekawsze świata – dziecko obserwuje, co robi rodzic. Mózg dziecka zapamiętuje pewne schematy, czynności. W przyszłości będzie dziecku łatwiej nauczyć się tych rzeczy;
  • Dzieci noszone w chuście lepiej rozwijają się emocjonalnie – dziecko będąc blisko rodzica czuje się bezpieczniej. Wie, że rodzic zawsze mu pomoże, ochroni. Dziecko słucha bicia serca rodzica i to też go uspokaja;

 

Korzyści chustonoszenia dla rodzica:

  • Noszenie w chustach ułatwia życie – małe dziecko chce być cały czas blisko mamy. Gdy mama włoży dziecko do chusty to może zająć się domowymi obowiązkami, pójść na spacer czy na spotkanie z koleżankami. Niemowlę jest szczęśliwe, bo cały czas czuje mamę, a mama jest spokojna mając dziecko przy sobie.
  • Noszenie w chuście jest zdrowe dla kręgosłupa – ciężar dziecka zawiązanego w chuście jest równo rozłożony na rodzicu. Poprzez to kręgosłup zostaje odciążony.

 

Czy chustowanie jest wskazane dla dzieci głuchych?

Tak. Dziecko z wadą słuchu powinno szczególnie, mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa, które gwarantuje chusta. Wszystkie powyższe korzyści dotyczą także dzieci z wada słuchu. Dlatego bardzo zachęcam rodziców do chustowania swoich dzieci.

 

Ile jest rodzajów chust?

2

Chusta kółkowa – ma 2 kółka. Dzięki nim szybko się wiąże dziecko. Maksymalna długość to 2,1 m

Chusta długa – chusta nie ma kółek. Długość minimalna to 3,2 m

 

Ile kosztuje chusta?

Od ok.60 zł do kilku tysięcy

 

Jaką chustę kupić?

Chusta tkana jest dobra dla wszystkich dzieci i rodziców.

Chusta elastyczna tylko dla niektórych rodziców.

 

Czy można samemu nauczyć się wiązać chustę?

Można. Lepiej jednak spotkać się z certyfikowanym doradcą chustonoszenia. Doradca pokaże jak wiązać chustę, jak dobrze ułożyć dziecko w chuście. Z doradcą szybciej nauczysz się wiązać.

Listę doradców chustonoszenia znajdziecie na stronie

http://clauwi.pl/doradcy/mazowieckie

 

Jest kilka rodzajów wiązania chust. Poniżej znajdują się linki do filmów podstawowych z instruktażem.

 

Wiązanie „Kangur” (dla dzieci od urodzenia)

https://www.youtube.com/watch?v=0U82_CKN9gU&t=11s

Wiązanie „Kieszonka”

https://www.youtube.com/watch?v=P87GZpFT2Rk

Wiązanie „Chusty kółkowej”

https://www.youtube.com/watch?v=Y_c9xd5l2QI

Wiązanie „Plecak prosty”

https://www.youtube.com/watch?v=hpjopqJlTZw

 

Opracowanie tekstu: Katarzyna Żelazna

 

 

 

Accessibility