Chustonoszenie – czy to nowa moda??
Dziecko w brzuchu mamy jest przez 9 miesięcy noszone. To wtedy uczy się kołysania, słucha bicia serca mamy. Narodziny dziecka to dla niego wielki stres. Z ciepłego, bezpiecznego brzucha, przechodzi do „naszego” świata. Poza brzuchem jest głośno, zimno, niebezpiecznie. Aby pomóc dziecku w tym stresie, pomocne będą chusty.
Chusta to długi materiał, którym rodzic owija dziecko i siebie, aby mieć je cały czas przy sobie. Dzięki temu rodzic ma wolne ręce, a dziecko czuje się bezpiecznie.
Zalety chustonoszenia dla dziecka:
- Więź między rodzicem i dzieckiem – niemowlę uczy się, że można rodzicom ufać, że są blisko, gdy dziecko ich potrzebuje. Rodzice zaś uczą się rozumieć komunikaty, które daje im dziecko;
- Dzieci noszone w chuście mniej płaczą – gdy dziecko jest blisko rodzica, nie musi go wołać płaczem, jest spokojniejsze;
- Dzieci noszone w chustach lepiej się rozwijają – będąc w chuście, dziecko widzi dużo więcej rzeczy. Rodzic mając dziecko bliżej więcej do niego mówi, opowiada mu o tym co jest dookoła. Dziecku łatwiej usłyszeć głos rodzica;
- Dzieci noszone w chuście lepiej rozwijają się fizycznie – dziecko, które jest noszone nie traci czasu na płacz. Dzięki temu wykorzystuje swoją energię na wzrost i rozwój.
- Noszenie w chuście pomaga dzieciom w czasie kolek – kolki (ból brzucha) jest spowodowany niedojrzałym układem pokarmowym. Na ten ból nie pomogą leki, a jedynie czas. W czasie chustonoszenia dziecko układa odpowiednio nogi, co może zmniejszyć ból z tym związany.
- Dzieci noszone w chuście są ciekawsze świata – dziecko obserwuje, co robi rodzic. Mózg dziecka zapamiętuje pewne schematy, czynności. W przyszłości będzie dziecku łatwiej nauczyć się tych rzeczy;
- Dzieci noszone w chuście lepiej rozwijają się emocjonalnie – dziecko będąc blisko rodzica czuje się bezpieczniej. Wie, że rodzic zawsze mu pomoże, ochroni. Dziecko słucha bicia serca rodzica i to też go uspokaja;
Korzyści chustonoszenia dla rodzica:
- Noszenie w chustach ułatwia życie – małe dziecko chce być cały czas blisko mamy. Gdy mama włoży dziecko do chusty to może zająć się domowymi obowiązkami, pójść na spacer czy na spotkanie z koleżankami. Niemowlę jest szczęśliwe, bo cały czas czuje mamę, a mama jest spokojna mając dziecko przy sobie.
- Noszenie w chuście jest zdrowe dla kręgosłupa – ciężar dziecka zawiązanego w chuście jest równo rozłożony na rodzicu. Poprzez to kręgosłup zostaje odciążony.
Czy chustowanie jest wskazane dla dzieci głuchych?
Tak. Dziecko z wadą słuchu powinno szczególnie, mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa, które gwarantuje chusta. Wszystkie powyższe korzyści dotyczą także dzieci z wada słuchu. Dlatego bardzo zachęcam rodziców do chustowania swoich dzieci.
Ile jest rodzajów chust?
2
Chusta kółkowa – ma 2 kółka. Dzięki nim szybko się wiąże dziecko. Maksymalna długość to 2,1 m
Chusta długa – chusta nie ma kółek. Długość minimalna to 3,2 m
Ile kosztuje chusta?
Od ok.60 zł do kilku tysięcy
Jaką chustę kupić?
Chusta tkana jest dobra dla wszystkich dzieci i rodziców.
Chusta elastyczna tylko dla niektórych rodziców.
Czy można samemu nauczyć się wiązać chustę?
Można. Lepiej jednak spotkać się z certyfikowanym doradcą chustonoszenia. Doradca pokaże jak wiązać chustę, jak dobrze ułożyć dziecko w chuście. Z doradcą szybciej nauczysz się wiązać.
Listę doradców chustonoszenia znajdziecie na stronie
http://clauwi.pl/doradcy/mazowieckie
Jest kilka rodzajów wiązania chust. Poniżej znajdują się linki do filmów podstawowych z instruktażem.
Wiązanie „Kangur” (dla dzieci od urodzenia)
https://www.youtube.com/watch?v=0U82_CKN9gU&t=11s
Wiązanie „Kieszonka”
https://www.youtube.com/watch?v=P87GZpFT2Rk
Wiązanie „Chusty kółkowej”
https://www.youtube.com/watch?v=Y_c9xd5l2QI
Wiązanie „Plecak prosty”
https://www.youtube.com/watch?v=hpjopqJlTZw
Opracowanie tekstu: Katarzyna Żelazna