Turnus Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka z Wadą Słuchu

Tegoroczny turnus Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka z Wadą Słuchu został zorganizowany w Borach Tucholskich k. Osieka w ośrodku rehabilitacyjnym „Dobry Brat”.

W wyjeździe wzięło udział 67 osób wraz z 7 osobową kadrą z Instytutu Głuchoniemych. Najmłodszy uczestnik miał 7 miesięcy. Turnus pod hasłem „Mamo, Tato pobaw się ze mną” – skupiał się na zabawie jako podstawowej aktywności dziecka sprzyjającej wszechstronnemu rozwojowi i zabawkach jako wspaniałych narzędziach terapii w rękach rodziców.

Dzieci jak co roku uczestniczyły w zajęciach indywidualnych rozwijających komunikację dostosowaną do ich możliwości i potrzeb oraz zajęciach grupowych „Ruch i Dźwięk”. Uczyliśmy się wierszyków, piosenek, wykonywaliśmy własnoręcznie zabawki i szukaliśmy wspólnie pomysłów na ich wykorzystanie.

Nowością była bogata oferta zabiegów rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych proponowanych przez ośrodek tj ćwiczenia, masaże, kąpiele perełkowe oraz seanse w grocie solnej. Zabiegi odbywały się codziennie wg zaleceń lekarskich.

Dla rodziców zorganizowany został kurs języka migowego, odbywały się także spotkania w formule warsztatowej w trakcie których rodzice mogli ze sobą porozmawiać i podzielić się własnymi doświadczeniami oraz zadać pytania obecnym na wyjeździe terapeutom. Dzięki wykładowi przedstawiciela firmy Oticon rodzice zapoznali się z najnowszą technologią w zakresie aparatów słuchowych i implantów.

Coroczne wakacyjne turnusy to także czas odpoczynku i spędzenia miłych chwil z najbliższymi, to czas na rozmowy i refleksje, zawieranie nowych znajomości i wymianę doświadczeń. Sprzyjały temu zabawy integracyjne, sportowe i zorganizowane ogniska, w trakcie których np. uczyliśmy się piosenek w języku migowym.

Pogoda nam sprzyjała, co pozwoliło na kąpiele w jeziorze i rekreację wodną oraz uczestnictwo w zajęciach hipoterapii. Na zakończenie tradycyjnie bal – w tym roku bal zabawek i ognisko połączone z dyskoteką.

Ośrodek „Dobry Brat” znacząco przyczynił się do wzbogacenia i uatrakcyjnienia naszego pobytu, za co serdecznie dyrekcji i personelowi dziękujemy. Do zobaczenia za rok.

Tekst i zdjęcia: Kadra

Accessibility