Nauka w Szkole Przysposabiającej do Pracy (PDP)
Od września 2011 r. w Instytucie Głuchoniemych funkcjonuje Szkoła Przysposabiająca do Pracy (PDP) dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Edukacja rozpoczyna się po gimnazjum i trwa trzy lata.
Celem nauczania jest wdrażanie uczniów do funkcjonowania społecznego, rozumienia i uznawania norm, rozwijanie ich autonomii i samodzielności.
W ramach edukacji uczniowie realizują przedmiot Przysposobienie do pracy w szczególności w następujących dziedzinach:
- Sporządzanie i wydawanie posiłków
- Gospodarstwo domowe
- Prace techniczno-ogrodnicze
- Prace biurowe
- Elementy piekarstwa
- Wytwarzanie przedmiotów dekoracyjnych i pamiątkarskich
- Pakowanie różnych przedmiotów
W przedmiocie Funkcjonowanie osobiste i społeczne w środowisku główny nacisk położono na kształtowanie umiejętności społecznych potrzebnych w dorosłym życiu, np. nawiązywanie pozytywnych relacji z ludźmi, samodzielne poruszanie się po mieście, załatwianie spraw na poczcie, w opiece społecznej, w punktach usługowych, dbanie o wygląd zewnętrzny, higienę i zdrowie, radzenie sobie z zakupami.
Na zajęciach kształtujących kreatywność uczniowie tworzą własne prace jak również uczestniczą w wycieczkach dydaktycznych oraz wyjściach do na spektakle, filmy i wystawy.
W szkole prowadzone są zajęcia dodatkowe wspierające rozwój uczniów:
- Logopedyczne
- Rewalidacyjne
- Rehabilitacyjne
- Pływanie na basenie
- Ćwiczenia w hali sportowej i siłowni
Uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy korzystają z możliwości oferowanych przez Instytut Głuchoniemych: zamieszkania w internacie, wyżywienia w stołówce, zajęć w e-pracowni dla niepełnosprawnych, a także opieki pedagogicznej i psychologicznej.
Małe klasy sprawiają, że uczniowie chętnie przychodzą do szkoły, dobrze czują się wśród rówieśników, są aktywni i rozwijają się na miarę swoich możliwości.