Święto Liczby π

W poniedziałek, 14 marca 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole Święto Liczby π. 

Data 14 marca nie została wybrana przypadkowo, bo π to około 3,14. 

Marzec 14 – to inaczej 03. 14.

Ponadto, co roku 12 marca obchodzi się na całym świecie Święto Matematyki.

W tym roku nauczyciele matematyki zorganizowali zajęcia w grupach w auli szkolnej. 

Jako pierwsi udział w obchodach wzięli uczniowie klas I-III ze szkoły podstawowej. Wszyscy uczniowie chętnie rozwiązywali przygotowane dla nich zadania matematyczne. Największym zainteresowaniem cieszyły się te łamigłówki, które dały się rozwikłać przy użyciu rysunków. Dużo uczniów zgromadziły stanowiska z grami matematycznymi, w tym z szachami!

Drugą grupą uczestniczącą w szkolnym Święcie π byli uczniowie klas IV-VII szkoły podstawowej. Podobnie jak młodsi koledzy chętnie rozwiązywali matematyczne problemy, przy czym gry gromadziły najwięcej zainteresowanych. Ponadto sporą ciekawość budziły liczby rzymskie, rachunki na liczbach wymiernych i oczywiście zadania z obliczeniami pieniężnymi.

Jako trzeci w kolejności w imprezie udział wzięli uczniowie szkół ponadpodstawowych, a na koniec aulą zawładnęli uczniowie zgłaszający specjalne potrzeby edukacyjne. Warto zauważyć, że niektórzy uczniowie przychodzili do auli z obawami i spodziewali się, że spotkanie z matematyką może być mało przyjemne. Ale obawy szybko znikały, w zamian przychodziło zaangażowanie w rozwiązywanie zagadek i łamigłówek. Większość uczniów trudno było nakłonić do przerwania aktywności matematycznych i powrotu do zwykłego życia szkolnego. 

Królowa nauk – matematyka – zawładnęła młodymi umysłami!

Następne Święto Liczby π za rok!

 

Tekst: Józef Daniel

Zdjęcia: Grażyna Królikowska

Accessibility