Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

 Tygodnie pełne wrażeń

 

XXII Festiwal Nauki

27 września 2018 r. klasa 1 LO brała udział w XXII Festiwalu Nauki. Uczestniczyła w warsztatach pt. “Wycieczka od genu do białka” na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczniowie poznali, jak zorganizowane jest nowoczesne laboratorium. Wykładowca opowiadał o budowie białek, DNA i genach. Były to bardzo ciekawe zajęcia.

 

Tydzień Kultury Bez Barier

1 października w ramach Tygodnia Kultury Bez Barier klasa 3ga poszła do Muzeum Powstania Warszawskiego. Czekał tam przewodnik i tłumacz PJM. Uczniowie oglądali stare rzeczy, zdjęcia
i dużo się dowiedzieli – a teraz właśnie omawiają na lekcjach polskiego literaturę o czasach II wojny światowej. Na koniec obejrzeli film “Miasto ruin” o zniszczonej Warszawie.

5 października 2018 r. Fundacja „Tydzień Kultury Bez Barier” zorganizowała w Kinie Elektronik pokaz filmu pt.: „W imię ich matek – historia Ireny Sendlerowej” z napisami dla niesłyszących.
Po filmie było spotkanie z producentem filmu tłumaczone na PJM.  Z Instytutu Głuchoniemych brali w nim udział uczniowie klas starszych – 3 gimnazjalnej, liceum i technikum. Film był bardzo interesujący poruszający.

Gdy później klasa 1 LO brała – z okazji rocznicy odzyskania niepodległości- udział w konkursie na Polkę 100lecia – z kilkudziesięciu wspaniałych kandydatek wszyscy uczniowie jednogłośnie oddali głos na panią Irenę Sendlerową.

 

Warszawski Festiwal Młodzieży

9 października w czasie Warszawskiego Festiwalu Młodzieży klasa 3 Ga brała udział w grze miejskiej pt. “ Odbudowa Starego Miasta w Warszawie”. Klasa podzieliła się na dwie grupy – chłopcy z księdzem i dziewczyny z panią Agnieszką Bednarska. Każda grupa dostała mapę i plecak. Były w nim zadania i potrzebne do ich rozwiązania rzeczy: kompas, centymetr, deseczka i inne. Chodząc
po Starym Mieście udało się nam rozwiązać wszystkie 9 zadań! Wróciliśmy do Muzeum Warszawy i w nagrodę dostaliśmy pamiątkowe znaczki – przypinki do ubrań. Było fajnie i ciekawie.

15 października wszystkie starsze klasy: 3 gimnazjalna, liceum i technikum poszły do Teatru Powszechnego. W czasie Festiwalu Teatralnego dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2018 obejrzeliśmy  przedstawienie pt. “Forum” tłumaczone na PJM. Tak naprawdę to nie obejrzeliśmy, ale braliśmy w nim udział. Spektakl był “interaktywny” i cała nasza grupa została zaproszona na scenę. Występowali młodzi ludzie w naszym wieku i na początku nie wiedzieliśmy, że to są aktorzy – sądziliśmy, że to są uczniowie – tak jak my!

Razem budowaliśmy grupę, wykorzystywany był facebook. I dostaliśmy  nauczkę – zobaczyliśmy, że trzeba zawsze reagować na przemoc i tę fizyczna i tę psychiczną. To było bardzo ciekawe doświadczenie.

 

XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2018

 16 października – w czasie Festiwalu Teatralnego Korczak 2018- klasa 3ga poszła do Teatru Powszechnego na przedstawienie z teatru w Będzinie pt. “Pamięć Rutki”. Rutka to prawdziwa żydowska dziewczynka, która w czasie wojny miała 14 lat, mieszkała  w Będzinie, została przesiedlona do getta i tam pisała pamiętnik odnaleziony pod schodami wiele lat po wojnie. Rutka zginęła w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Tłumaczyła nasza pani Agnieszka.

 

Teksty: klasy 3Ga i 1LO

Korekta językowa: Agnieszka Bednarska

Foto: Agnieszka Bednarska i strony organizatorów

 

 

 

Accessibility