Tygodnie pełne wrażeń
XXII Festiwal Nauki
27 września 2018 r. klasa 1 LO brała udział w XXII Festiwalu Nauki. Uczestniczyła w warsztatach pt. “Wycieczka od genu do białka” na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczniowie poznali, jak zorganizowane jest nowoczesne laboratorium. Wykładowca opowiadał o budowie białek, DNA i genach. Były to bardzo ciekawe zajęcia.
Tydzień Kultury Bez Barier
1 października w ramach Tygodnia Kultury Bez Barier klasa 3ga poszła do Muzeum Powstania Warszawskiego. Czekał tam przewodnik i tłumacz PJM. Uczniowie oglądali stare rzeczy, zdjęcia
i dużo się dowiedzieli – a teraz właśnie omawiają na lekcjach polskiego literaturę o czasach II wojny światowej. Na koniec obejrzeli film “Miasto ruin” o zniszczonej Warszawie.
5 października 2018 r. Fundacja „Tydzień Kultury Bez Barier” zorganizowała w Kinie Elektronik pokaz filmu pt.: „W imię ich matek – historia Ireny Sendlerowej” z napisami dla niesłyszących.
Po filmie było spotkanie z producentem filmu tłumaczone na PJM. Z Instytutu Głuchoniemych brali w nim udział uczniowie klas starszych – 3 gimnazjalnej, liceum i technikum. Film był bardzo interesujący poruszający.
Gdy później klasa 1 LO brała – z okazji rocznicy odzyskania niepodległości- udział w konkursie na Polkę 100lecia – z kilkudziesięciu wspaniałych kandydatek wszyscy uczniowie jednogłośnie oddali głos na panią Irenę Sendlerową.
Warszawski Festiwal Młodzieży
9 października w czasie Warszawskiego Festiwalu Młodzieży klasa 3 Ga brała udział w grze miejskiej pt. “ Odbudowa Starego Miasta w Warszawie”. Klasa podzieliła się na dwie grupy – chłopcy z księdzem i dziewczyny z panią Agnieszką Bednarska. Każda grupa dostała mapę i plecak. Były w nim zadania i potrzebne do ich rozwiązania rzeczy: kompas, centymetr, deseczka i inne. Chodząc
po Starym Mieście udało się nam rozwiązać wszystkie 9 zadań! Wróciliśmy do Muzeum Warszawy i w nagrodę dostaliśmy pamiątkowe znaczki – przypinki do ubrań. Było fajnie i ciekawie.
15 października wszystkie starsze klasy: 3 gimnazjalna, liceum i technikum poszły do Teatru Powszechnego. W czasie Festiwalu Teatralnego dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2018 obejrzeliśmy przedstawienie pt. “Forum” tłumaczone na PJM. Tak naprawdę to nie obejrzeliśmy, ale braliśmy w nim udział. Spektakl był “interaktywny” i cała nasza grupa została zaproszona na scenę. Występowali młodzi ludzie w naszym wieku i na początku nie wiedzieliśmy, że to są aktorzy – sądziliśmy, że to są uczniowie – tak jak my!
Razem budowaliśmy grupę, wykorzystywany był facebook. I dostaliśmy nauczkę – zobaczyliśmy, że trzeba zawsze reagować na przemoc i tę fizyczna i tę psychiczną. To było bardzo ciekawe doświadczenie.
XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2018
16 października – w czasie Festiwalu Teatralnego Korczak 2018- klasa 3ga poszła do Teatru Powszechnego na przedstawienie z teatru w Będzinie pt. “Pamięć Rutki”. Rutka to prawdziwa żydowska dziewczynka, która w czasie wojny miała 14 lat, mieszkała w Będzinie, została przesiedlona do getta i tam pisała pamiętnik odnaleziony pod schodami wiele lat po wojnie. Rutka zginęła w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Tłumaczyła nasza pani Agnieszka.
Teksty: klasy 3Ga i 1LO
Korekta językowa: Agnieszka Bednarska
Foto: Agnieszka Bednarska i strony organizatorów