Aparaty słuchowe

Aparaty słuchowe to miniaturowe wzmacniacze dźwięków, które docierają do uszu osoby noszącej go. Znajdują się one w małych, plastikowych obudowach trzymających się na uchu za pomocą niewielkiego, wygodnego zausznika. Urządzenie to w znacznym stopniu wpływa na jakość życia, ponieważ ułatwia dzieciom słyszenie i rozpoznawanie dźwięków, a także rozumienie mowy. Coraz szybszy rozwój technologiczny pozwala na korzystanie z nowoczesnych sprzętów takich, jak właśnie aparaty czy implanty słuchowe, które mogą być coraz lepiej dostosowane do indywidualnych przypadków oraz konkretnych wad.

Wybrany aparat słuchowy jest zawsze odpowiednio programowany w celu uwzględnienia charakterystyki i natężenia ubytku słuchu, a także może posiadać regulację głośności. Inną efektywną metodą pomocy oraz wspomagania codziennego życia w przypadku zaistniałej wady słuchu są implanty ślimakowe. Te urządzenia rehabilitacyjno-wspomagające są jednak proponowane przeważnie osobom, które cierpią na obustronny i bardzo duży ubytek słyszenia. Pomagają one wówczas wychwytywać niektóre dźwięki, ułatwiając kontakty z innymi.

 

Jak działają aparaty słuchowe?

Mikrofon aparatu słuchowego wychwytuje dźwięki otoczenia i przekształca je w sygnał elektryczny, który przekazywany jest do wzmacniacza aparatu. Nowoczesne cyfrowe aparaty słuchowe można zaprogramować w taki sposób, aby wzmacniały dźwięki ważne dla rozumienia mowy fonicznej oraz odpowiednio eliminowały niepotrzebny hałas z otoczenia. Wzmocniony sygnał elektryczny przekształcany jest przez głośnik ponownie w słyszalny sygnał, a następnie przekazywany do przewodu słuchowego.

Obecny rynek aparatów słuchowych pozwala na duży wybór modeli. Co więcej, protetyk słuchu zawsze indywidualnie dostosowuje ustawienia urządzenia odpowiednio do specyfiki ubytku słuchu dziecka. Takie dopasowanie następuje zwykle dwa razy w roku w okresie wczesnego dzieciństwa, po przebadaniu słuchu. Dla uzyskania jak najlepszych efektów podczas korzystania z aparatów słuchowych należy dbać o higienę wkładek usznych oraz systematycznie wymieniać je na nowe.

Accessibility