Implanty ślimakowe

Implanty ślimakowe to protezy słuchu, które stosowane są w przypadkach głębokiego obustronnego niedosłuchu odbiorczego. Jest to rozwiązanie wykorzystywane szczególnie w sytuacji, gdy pacjent nie ma korzyści ze stosowania tradycyjnych aparatów słuchowych. Podobnie jak aparat słuchowy, urządzenie to nie przywraca słuchu, jednak skutecznie umożliwia osobie z dużym ubytkiem słuchu odbieranie niektórych dźwięków czy pomoc w rozumieniu mowy (w połączeniu z odpowiednią terapią) poprzez system słuchowy.

Wszczepienie implantu ślimakowego poprzedzone jest serią odpowiednich badań i testów, a w całym procesie biorą udział tacy specjaliści, jak chirurg, laryngolog, audiolog, psycholog oraz logopeda. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a implant umieszczany jest pod skórą i odpowiednio mocowany do ślimaka ucha. Po krótkim okresie rekonwalescencji po zabiegu, na wewnętrzny implant zakładana jest jego zewnętrzna część umożliwiająca sprawne działanie urządzenia.

 

Specyfika działania implantów ślimakowych

Implanty ślimakowe działają na podstawie zjawiska wywoływania wrażeń słuchowych poprzez podrażnianie nerwu słuchowego prądem elektrycznym. Oznacza to, że dźwięki wysyłane są prosto do nerwu słuchowego, z pominięciem uszkodzonych obszarów w uchu. Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy standardowym aparatem słuchowym a implantem ślimakowym. Polega ona na tym, że aparat słuchowy wspomaga proces słyszenia poprzez wzmacnianie dźwięku. Implant ślimakowy natomiast nie powoduje wzmocnienia głośności. Zamiast tego dostarcza on przetworzony w impulsy elektryczne dźwięk bezpośrednio do zakończeń nerwu słuchowego.

Możliwości percepcji dźwięków za pomocą wszczepu są w większości przypadków rozległych wad słuchu bardzo duże. Jednak samo zastosowanie tej techniki nie wystarczy, by opanować rozumienie mowy drogą słuchową. Percepcja musi być dodatkowo rozwijana w toku systematycznej i odpowiednio dostosowanej terapii. Niemniej implanty ślimakowe mają ogromny wpływ na jakość codziennego funkcjonowania. Dają możliwość nawiązywania kontaktów z innymi osobami, a także słuchania muzyki czy oglądania telewizji.

Accessibility