Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

WESELE Stanisława Wyspiańskiego

FINAŁ NARODOWEGO CZYTANIA 2017 r

 

W wyniku głosowania na tegoroczną lekturę Narodowego Czytania zostało wybrane „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Podczas finału, 2 września 2017 r., w całej Polsce i w kilkunastu miejscach poza granicami naszego kraju wspólnie przeczytamy jeden z największych polskich dramatów. Para Prezydencka zainauguruje Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim, a następnie weźmie udział w czytaniu „Wesela” w Instytucie Głuchoniemych w Warszawie.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Następnie powieść Sienkiewicza przez jedenaście godzin czytali znani aktorzy. W Polsce i za granicą „Quo vadis” przeczytano w sumie w 2200 miejscach.

Na potrzeby tegorocznej akcji spoty z udziałem Pary Prezydenckiej zrealizowane zostały w „Rydlówce”, zabytkowym dworku, w którym odbyło się słynne wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Dla osób niesłyszących przygotowaliśmy wersję w języku migowym.

 

 

 

Accessibility