WESELE Stanisława Wyspiańskiego

FINAŁ NARODOWEGO CZYTANIA 2017 r

 

W wyniku głosowania na tegoroczną lekturę Narodowego Czytania zostało wybrane „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Podczas finału, 2 września 2017 r., w całej Polsce i w kilkunastu miejscach poza granicami naszego kraju wspólnie przeczytamy jeden z największych polskich dramatów. Para Prezydencka zainauguruje Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim, a następnie weźmie udział w czytaniu „Wesela” w Instytucie Głuchoniemych w Warszawie.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Następnie powieść Sienkiewicza przez jedenaście godzin czytali znani aktorzy. W Polsce i za granicą „Quo vadis” przeczytano w sumie w 2200 miejscach.

Na potrzeby tegorocznej akcji spoty z udziałem Pary Prezydenckiej zrealizowane zostały w „Rydlówce”, zabytkowym dworku, w którym odbyło się słynne wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Dla osób niesłyszących przygotowaliśmy wersję w języku migowym.

 

 

 

Accessibility