Wybuch II Wojny Światowej
1 września 1939r. Rano wojska niemieckie zaatakowały Polskę.
17 września 1939r. wojska sowieckiej Rosji wkroczyły do Polski.
Rozpoczęła się II wojna światowa.
1 września, jak w każdym roku, w telewizji, na stronach internetowych i w gazetach będzie dużo informacji poświęconych 81 rocznicy wybuchu II wojny światowej. 1 września Polska została zaatakowana przez Niemcy. 17 września wkroczyły do Polski wojska sowieckiej Rosji. Z okazji rocznicy, która zapoczątkowała wielką tragedię Polski, Europy i świata, pomyślmy o bohaterach tamtych lat. Jednym z nich był Jan Paweł Falkowski. Historia jego życia to portret Polski.
Pana płk. Jana Pawła Falkowskiego mieliśmy zaszczyt gościć w Instytucie Głuchoniemych w 1988r. W auli naszej szkoły opowiadał o swoim barwnym życiu, o wojnie, o walkach pilota myśliwskiego w kilku dywizjonach. Pan pułkownik przekazał nam kopię obrazu, który został namalowany w Kanadzie. „Falkowski, portret Polski” namalował artysta po lekturze wspomnień płk. J.P.Falkowskiego zawartych w książce zatytułowanej „Z wiatrem w twarz”.
W czasie wojny był jednym z dowódców słynnego dywizjonu 303. Zestrzelił 9 niemieckich samolotów. W uznaniu zasług, odwagi został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, trzykrotnie Medalem Lotniczym i wieloma innymi odznaczeniami polskimi i brytyjskimi. Zestrzelony w 1945r. brawurowo uciekł z niemieckiej niewoli. Po wojnie nie wrócił do Polski. Tutaj, w kraju czekałby go wyrok i więzienie. Taki los spotkał wielu jego kolegów, którzy przyjechali do Polski po 1945r. W 1947 r. wyjechał do Kanady. Tutaj żył, pracował przez wiele lat. Zmarł w 2001roku. Miał 89 lat.
Obraz zatytułowany FALKOWSKI „PORTRAIT OF POLAND” przedstawia życie pułkownika Jana Pawła Falkowskiego. To wizualna historia Polski w XX wieku. Na obrazie widzimy sceny z bitwy warszawskiej 1920 roku, sceny z kampanii wrześniowej 1939r. Widzimy sceny bombardowania i atakujących czołgów. Gorycz klęski przeplata się nadzieję polskiego pilota walczącego we Francji i Anglii. Na obrazie ukazane są sceny walk lotniczych. Jest Dęblin, Kraków, Lublin, Warszawa i Wilno. Światła przeciwlotniczych reflektorów omiatających niebo w poszukiwaniu samolotów. Spójrzmy dokładnie na obraz. Dostrzeżemy Pomnik Lotników Polskich w Northolt. Pomyślmy o bohaterach tamtych lat. Pomyślmy o płk. Janie Pawle Falkowskim.
Tadeusz Adamiec