Wycieczka do Orońska

W środę, 27.04.2022 r. wyróżnieni uczniowie z klas 4-7 Szkoły Podstawowej byli na wycieczce w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Po dotarciu na miejsce uczestnikom wycieczki ukazał się piękny kompleks pałacowy z XIX w., w skład którego wchodzą: pałac, kaplica z 1841r., oranżeria, oficyna, wozownia, kuźnia, stajnia, spichlerz i inne pomieszczenia gospodarcze. Całość położona jest w parku krajobrazowym z malowniczymi stawami i starymi drzewami.

 Na początku uczniowie Instytutu wzięli udział w warsztatach ceramicznych, podczas których wykonywali maski z gliny inspirowane sztuką etniczną. Dzieci z dużym zaangażowaniem przystąpiły do wykonania autorskich projektów masek. Osoba prowadząca warsztaty była pod wielkim wrażeniem zdolności manualnych naszych podopiecznych. Prace uczniów zostaną wypalone w specjalnym piecu ceramicznym i dostarczone do Instytutu.

Następnie pani przewodnik oprowadziła nas po kompleksie pałacowo-parkowym. Zwiedzaliśmy wnętrza pałacu Józefa Brandta oraz wystawę w Muzeum Rzeźby Współczesnej. Mieliśmy okazję obejrzeć wystawy wybitnych artystów rzeźbiarzy: Piotra Nowaka: „Esencja zgrzytu”, Szymona Popielca: „Częstotliwość napięć”.

Po obiedzie był czas na zabawę i spacer po parku. Obok zabytkowych figur na terenie parku znajduje się galeria plenerowa polskiej rzeźby współczesnej. Mogliśmy podziwiać rzeźby wykonane z gliny przez niesłyszących artystów. 

Muzeum Rzeźby Polskiej dało uczniom możliwość obcowania ze sztuką, by już od najmłodszych lat uczestniczyć w magicznym świecie sztuki.

 

Tekst i zdjęcia: Grażyna Królikowska

 

Accessibility