Wyjazd do Szwecji w ramach projektu Erasmus +

Zakończyliśmy pierwszą mobilność w ramach projektu Erasmus+ „Wizualna Europa”, która odbyła się w Karlstad w Szwecji. Nasz grafik był bardzo intensywny, co odbiło się nieprzespanymi nocami. Ale cały czas energii dodawała nam myśl, że odeśpimy wszystko po powrocie.

Podczas naszego pobytu w Karlstad byliśmy ugoszczeni przez szkołę NTI Gymnasiet, która zdecydowanie różni się od Instytutu. Szkoła specjalizuje się w zajęciach komputerowych- uczniowie uczą się np. animacji 3d i też mają lekcje, w których trakcie uczą się pracy w zespole, grając w gry sieciowe oparte na wspólnym działaniu drużyny. Od razu dodamy, że sami uczniowie powiedzieli, że ich szkoła nie jest typową szwedzką szkołą.

Jak to zawsze jest w projektach Erasmus- mobilność składała się z różnych warsztatów, które tym razem dotyczyły właśnie technologii komputerowej. Mogliśmy poznać tajniki kostiumu do przechwytywania ruchów (’motion suit’), zaprojektować model do drukarki 3d czy zobaczyć jak działa wirtualna rzeczywistość. Był też czas na wspólne poznanie się i integrację. W tym wypadku najlepiej zapamiętamy wyjazd do Boda Borg. Jest to budynek, w którym znajduje się ok. 30 pokoi typu ‘Escape room’. Wiele z nich wymagało nie tylko umiejętności rozwiązywania zagadek, ale również sprawności fizycznej (co dało się we znaki następnego dnia w formie zakwasów).

Udało nam się odwiedzić również Sztokholm- miasto, które położone jest na 14 wyspach. Odwiedziliśmy pobliskie ZOO i muzeum ABBY. Na koniec spaliśmy na łodzi na jednej z rzek- o ile przed wyjazdem sam pomysł wydawał się ciekawy, o tyle już choroba morska, którą wielu z nas doświadczyło, uświadomiła nam, że lepiej rezerwować hostele.

Kolejny wyjazd w ramach tego projektu odbędzie się do Włoch. Tam będziemy mieli warsztaty z tradycyjnych form artystycznych.

Accessibility