Nauka od S.P.A.R.O.W.S.
Nasi nauczyciele wzięli udział w kursie permakultury społecznej „Nauka od S.P.A.R.O.W.S. – Permukultura Społeczna jako Zasób dla Regenerujących, Otwartych i Przyjaznych Społeczeństw”, współfinansowany przez program Erasmus+ Unii Europejskiej, odbył się we wsi ekologicznej Torri Superiore we Włoszech i wzięło w nim udział 27 pracowników młodzieżowych z 11 krajów, wspieranych przez 5 moderatorów.
Permukultura to dyscyplina projektowa mająca na celu osiągnięcie zrównoważonych osiedli ludzkich, meta-dyscyplina, która oprócz kilku oryginalnych spostrzeżeń, wykorzystuje i systematyzuje już istniejące dyscypliny, takie jak geografia, biologia, architektura i agronomia, tworząc między nimi korzystne relacje. Ostatecznym celem jest odpowiedzialne zaspokojenie materialnych potrzeb społeczności lub jednostki (takich jak zarządzanie ziemią, produkcja żywności, mieszkalnictwo, gospodarka odpadami, tworzenie gospodarek), począwszy od obserwacji procesów naturalnych, skupiając się na relacjach między jednostkami, grupami, narodami, państwami.
Kurs skupiał się na koncepcji marginesu: błony komórkowej, brzegu rzeki, granicy między miastem a wsią, między migrantami a lokalną ludnością, między niepełnosprawnością a „normalnością” czy granicą między państwami.
Kurs był przełomowym doświadczeniem naukowym dla wielu uczestników, którzy używali partycypacyjnych metod, aby badać tematy i obserwować ich odbicie w swoich grupach.
Jeden dzień poświęcono na dzielenie się i podnoszenie świadomości dotyczącej przepływów migracyjnych, które rozpoczęły się od akcji sprzątania odcinka dna rzeki Roia w Ventimiglii oznaczonej przejściem migrantów, a następnie spotkanie w celu zastanowienia się, w jaki sposób struktury społeczne i siły natury wpływają na zachowanie ludzkie oraz jakie zmiany można wprowadzić, aby osiągnąć trwałe zmiany. W trakcie kursu dwóch filmowców rejestrowało materiały do filmu dokumentalnego, który zostanie zaprezentowany wiosną.